INFO  PROGRAM  KONTAKTY  PARTNEŘI

 

FILMOVÁ LEDNICE
29. 9. 2018

 

Program probíhá v Kině Lednice, Zámecké náměstí 70

 

13.30 Ďáblova past (r. František Vláčil, 1961, 87 min.) Retrospektiva: František Vláčil 30 Kč *
15.15 František Vláčil v kontextu čs. historického filmu (přednáška 30 min.)       Retrospektiva: František Vláčil vstupné dobrovolné
16.00 Údolí včel (r. František Vláčil, 1967, 96 min.) Retrospektiva: František Vláčil 30 Kč *
18.00 Křižáček (r. Václav Kadrnka, 2017, 88 min.) + host Václav Kadrnka Beseda s tvůrcem 50 Kč
20.30 Pláč svatého Šebestiána (r. Milan Cyroň, Tomáš Uher, 2018, 90 min.) Work In Progress 40 Kč
       
  Celodenní vstupné: 100 Kč; Důchodci: zdarma    
  * Vstupné na oba filmy za 45 Kč    
       
DOPROVODNÝ PROGRAM:    
(volný vstup)    
       
Výstava fotografií z natáčení filmu Pláč svatého Šebestiána    
Prezentace kostýmů a rekvizit z filmu Pláč svatého Šebestiána    
       
 
Ďáblova past

Druhý celovečerní film Františka Vláčila vypráví příběh o střetu mezi racionálně založeným mlynářem Spáleným a dogmatickým knězem Probusem, jehož ztvárnil nezapomenutelný český herec Miroslav Macháček. Snímek, odehrávající se v době pobělohorské, se stal mezníkem ve vývoji československého historického filmu, neboť nabídl do té doby nevídaný způsob zobrazení dějinných událostí.

 

Údolí včel

Jedno z vrcholných děl československé kinematografie 60. let natočené podle scénáře předního spisovatele Vladimíra Körnera je situováno do 13. století, ovšem podobně jako většina tehdejších historických filmů se vyjadřuje také k soudobým společenským a politickým poměrům. Na příběhu Ondřeje z Vlkova (Petr Čepek) a Armina von Heide (Jan Kačer) autoři ukazují, jak velká je touha po svobodě a jak vysokou cenou za ni člověk může zaplatit.

 

Křižáček

Dílo inspirované básní Jaroslava Vrchlického bylo oceněno Křišťálovým glóbem na festivalu v Karlových Varech. Tento meditativní snímek o cestě rytíře Bořka (Karel Roden), jenž hledá svého syna, který utekl z domova, aby se zúčastnil dětské křížové výpravy, přináší divákům jedinečný kinematografický zážitek. Přístup Václava Kadrnky se totiž zcela vymyká všemu, co je v českém filmu obvykle k vidění.

 

Pláč svatého Šebestiána

Děj baladického filmu se odehrává na území Svaté říše římské roku 1348 v době velké morové rány a jeho východiskem jsou projevy násilí vůči židovskému obyvatelstvu středoevropských a západoevropských zemí, k němuž v době šíření moru docházelo. Tyto historické události tvoří rámec pro dramatický příběh sváru mezi dvěma rytíři, Gottfriedem (Ondřej Malý) a o generaci mladším Siegfriedem (Ján Smolka), který je vyvolán odlišnými životními postoji těchto mužů. Ani jeden z nich však netuší, že jejich spor směřuje k tragickému vyústění.

 

 

 

 
 
     

web by
ZDENEKVEVODA.COM